28 października miałem ogromną przyjemność oglądać YouTube Brandcast, kolejną edycję podsumowania i planów dla reklamodawców na YouTube. W tym artykule podsumuję kilka ciekawych informacji, które przekazywało Google.
Największy zasięg
W Brandcast wprowadziła nas Iwona Piwek, Head of Video Sales w Google. YouTube w Polsce odwiedza ponad 25 milionów osób miesięcznie i wg badań Media Panel wyprzedza pod względem zasięgu stacje telewizyjne. Dodatkowo, badani na pytanie, których mediów brakowały by im najbardziej wskazują najczęściej na YouTube – aż 4x częściej niż na telewizję. (źródło: 2021 Talk Shoppe). 81% użytkowników twierdzi też, że YouTube ma unikatowe treści, których nie mogą znaleźć nigdzie indziej.
Co ciekawe, badania Kantar pokazują, że aż 25% czasu reklamy TV nie znajduje się w zasięgu wzroku. Przypomina mi to sytuacje, kiedy duże portale kazały płacić sobie za reklamę za wyświetlenia, przy czym nie badano czy były to widoczne wyświetlenia. Potem nastąpiła wielka rewolucja płacenia za kliknięcie i to obserwujemy teraz na YouTube, czyli reklama wideo, którą bardzo dokładnie da się mierzyć, analizować efekt, konwersje, a zasięgami może przewyższać tą znaną nam z TV.
Google doskonale zdaje sobie sprawę i podkreśla, że reklamy muszą na naszą uwagę zasłużyć. Reklamy na YouTube nie mogą być kopią 1:1 reklamy telewizyjnej. Na szkoleniach dla agencji w Akademii Google Partners już wiele lat temu pokazywaliśmy case’y, które udowadniały wyższość reklamy dostosowanej do YouTube, nad kopią tych z TV. Podczas Brandcast Michał Czyszkowski YouTube Sales Manager z Google omówił testy przeprowadzone dla Unilever i Volkswagen Polska. Analiza kolejności ujęć, lektora, wezwania do działania i skrócenie spotu dały jednoznaczne wyniki na plus dla reklam dostosowanych do YouTube ABCD. Reklamy angażowały, były odbierane jako bardziej wiarygodne i były częściej oglądane do końca. Ponieważ w tym samym kontekście np. filmu czy czasu możemy kierować je do konkretnych grup użytkowników, to warto wykorzystywać możliwość ich dostosowania. Sama kampania może nam wskazać idealnego odbiorcę, a następnie możemy zawęzić kierowanie. Inna kreacja reklamowa dla różnych grup to rozwinięcie tej idei.
Potwierdzeniem tego, co widzimy na co dzień u swoich klientów są też badania pokazujące, że dla 67% użytkowników YouTube pomaga zdecydować co kupić. Blado wypada przy tym telewizja, gdzie tylko 37% konsumentów szuka inspiracji zakupowych. Co ciekawe jeden z omawianych przypadków pokazał jasno, że akcje brandingowe na YouTube mogą mieć realny wpływ na ilość wyszukiwań marki w Google.
YouTube na Connected TV
Piotr Marzec Head of Market Development w Google oraz Agnieszka Gosiewska Managing Director w Nielsen przybliżyli rewolucję jaka już dzieje się na naszych oczach. Telewizory to najszybciej rosnąca grupa urządzeń, na których oglądany jest YouTube. Connected TV rośnie dynamicznie, w ciągu ostatnich 5 lat ich liczba wzrosła trzykrotnie, a wg badań Nielsen już 27% gospodarstw domowych miało w 2020 roku telewizor podłączony do Internetu. Dla porównania w USA już 56% gospodarstw domowych ma TV podłączony do Internetu, stąd łatwo przewidzieć, że w tym zakresie czekają nas mocne wzrosty.
Mimo, że na connected TV dominuje telewizja, to im młodsza badana grupa wiekowa, tym mniejszy jej udział. Jeśli chodzi o streaming na connected TV to tylko Netflix przebija YouTube.
Reklamy w YouTube Shorts?
Shorts to 15 sekundowe filmiki nagrywane bezpośrednio w aplikacji. Pierwsze skojarzenie to stories z Instagrama czy Facebooka, tym razem jednak system skupia się na krótkich kreacjach filmowych. Wkrótce pojawią się również opcje dotarcia reklamowego również w tym medium.
Youtube Works
Ingenious Insight za wykorzystanie zalet platformy YouTube w oparciu o silny insight:
Action Driver za najbardziej efektywne nakłonienie konsumentów do działania:
Creative Effectiveness za przełożenie pomysłu na sukces biznesowy:
Small Budget, Big Results za imponujące wyniki osiągane przy niewielkich budżetach:
