Przygotowujesz szkolenie on-line i zastanawiasz się, co może pójść nie tak? Przedstawiamy naszą semKRK#checklist, dzięki której wyeliminujesz najczęstsze z błędów, jakie mogą pojawić się przy transmisji live (oczywiście w czystej teorii…). Case study: semKRK#15 on-line
Przed szkoleniem on-line koniecznie:
1. Na czas Twojego szkolenia spróbuj znaleźć jakieś ciche miejsce, gdzie nikt Ci nie będzie przeszkadzał.
Prościej napisać niż wykonać 🙂 Najlepiej na pół roku przed szkoleniem zacznij budować przyjaźń z kurierem, by domofon nie zadzwonił akurat o tej porze konkretnego dnia. Nagłe inwazje dzieci, zwierząt też się zdarzają. Jeśli trzeba powieś odpowiednią kartkę na drzwiach…
2. Zrób test dźwięku – czy w Twoim pokoju szkoleniowym nie na pogłosu.
Nie powinno to być pomieszczenie z gołymi ścianami, bo wtedy możesz mieć echo. Im więcej tkanin dookoła, mebli etc. – tym lepiej. Oczywiście pamiętaj, że autorytet zawsze buduje regał z dużą ilością książek. My wybraliśmy smoka, ale zdajemy sobie sprawę, że nie każdy niestety ma go akurat pod ręką…
Doceniamy również taki background, ale jednak co smok to smok.
3. Komputer koniecznie podłącz do zasilacza!
Streaming lubi Twoją baterię w laptopie i nie będzie wahać się z niej czerpać ile będzie mógł. Upewnij się, że nie znikniesz nagle swoim słuchaczom.
4. Internet podłącz przez kabel.
WIFI, choć jest najlepszym po kole co stworzyła ludzkość, bywa zawodne. Znów – nie chcesz przecież nagle zniknąć niczym Houdini.
5. Ubiór.
Pamiętaj, że drobne wzory mogą interferować i falować na ekranie. Nie możesz przecież przypominać iluzji optycznej. Polecamy gładkie materiały – my osobiście preferujemy konferencyjne bluzy (patrz: wyżej).
6. Przetestuj program, przez który streamujesz z każdym Twoim gościem.
Wytłumacz podstawowe funkcje programu i capslockiem napisz czego mają nie naciskać po wejściu do pokoju. Badania pokazują, że 90 proc. Twoich zaproszonych prelegentów kliknie, żeby sprawdzić, czemu miało tego nie klikać.
7. Podłącz słuchawki i mikrofon do komputera. Upewnij się, że wszystko działa. PRO TIP – nie instaluj sterowników tuż przed transmisją live 🙂
Tu dochodzimy do pierwszych minut naszej konferencji 🙂 Nawet jeśli masz ze sobą swój ulubiony, szczęśliwy mikrofon, który nigdy Cię nie zawiódł… live is live i zgodnie z prawem Murphy’ego może odmówić Ci posłuszeństwa. Nie panikuj i zrób wszystko, by wrócić do swoich słuchaczy – nawet jeśli będzie konieczna kradzież komputera swojemu pracownikowi, bo masz wrażenie, że u niego będzie działać (owszem, zadziałało). Dziękujemy wszystkim, którzy w trakcie naszej heroicznej batalii z dźwiękiem służyli radami! Naszym faworytem jest wiara w prowadzącego: “Krzysiek, a podłączyłeś mikrofon?”
8. Przetestuj mikrofon i kamerę. Nie rzucaj monitorem.
Testów nigdy zbyt wiele! Testuj tydzień, dzień, godzinę, 10-minut przed! Pamiętaj też o odpowiednim oświetleniu (doskonale sprawdził się świecący smok, silna rekomendacja). Przy okazji – uważaj na siebie w trakcie prelekcji i próbuj nie rzucać swoim zapasowym monitorem…
9. Wycisz wszelkie komunikatory, posprzątaj zakładki i pulpit!
Gdy prowadzisz prelekcję często po prostu udostępniasz swój ekran – wyskakujące okna Slacka mogą poczekać na tzw. później. Pamiętaj też, że różnie bywa i być może oprócz prezentacji musisz pokazać też pulpit lub przeglądarkę…. PS.: Duża ilość wtyczek na Chromie imponuje 11/10 osobom związanym z e-marketingiem.
10. Wycisz telefon
Tak, wibracje również. Preferowana jest całkowita cisza. Przy okazji sprawdź, czy naklejki na drzwiach “nie wchodzić” nie zostały zwandalizowane i usunięte.
11. Przygotuj agendę lub notatki do wystąpienia
Backup zawsze mile widziany – wszystko, co sprawi, że będziesz czuć się komfortowo i nie będziesz się obawiać, że nagłe zakłócenie wyrwie Cię z doskonałego rytmu.
12. NIE PANIKUJ JEŚLI COŚ PÓJDZIE NIE TAK 🙂
Michał zadał nam na czacie pytanie: Jaka sytuacja z życia Twoich wideokonferencji nie wydarzyła się dzisiaj podczas całej konferencji semKRK? Znajdziesz 3 takie sytuacje? 🙂 Odpowiadamy – pioniersko pokazaliśmy wszystko na co powinniście się przygotować jeśli kiedykolwiek zechcecie prowadzić szkolenia on-line
13. Jeszcze na koniec, pod szczęśliwą 13, garść porad od naszego prowadzącego semKRK#15 – Krzysztofa Marca:
„Jedną z rad, którą słyszałem wielokrotnie jest zaktualizowanie systemu przed szkoleniem – dzięki temu aktualizacja nie przeszkodzi w prowadzeniu konferencji. To bardzo zła rada – lepiej wyłączyć aktualizacje. Mnie aktualizacja systemu kosztowała sporo nerwów, bo przestała działać poprawnie aplikacja do użycia obrazu ze smartfona jako kamery komputera. Dodatkowy błąd, jaki popełniłem, był związany z faktem, że nowe komputery wymagają przejściówek. Okazuje się, że po podpięciu mojej system kompletnie zwalniał i nie pozwalał na wykonywanie jakichkolwiek działań. Przepięcie jej z drugiej strony komputera (inny port) rozwiązywało problem, ale komputer przestawał się ładować. Dlatego: zawsze miej zapasowy, przetestowany komputer i tę zasadę stosuj do każdej krytycznej dla całej operacji części: przejściówki, myszki, słuchawek czy mikrofonu.
Jeśli chodzi o materiały to chyba nie muszę dodawać, że zmienianie sprawdzonego scenariusza i dodanie filmów na dzień przed konferencją nie jest też idealnym rozwiązaniem. W warstwie platformy okazało się natomiast, że każdy z prelegentów (a łączyli się oni przez całą konferencję) mógł zarządzać tym co się wyświetla na ekranie. I mimo maila i telefonów do prelegentów trudno nam było wyjaśnić, że jeśli ktoś, czekając na swoją prelekcję, ściszał dźwięk filmu u siebie to … ściszał go kilkuset odbiorcom konferencji – bo i dla nas był to absurd.”
Jeśli z powodów technicznych (naszych lub Waszych, bo wiemy, że Wasze Internety też w ten dzień oddawały się ochoczo swojej pasji “wieszania się”) w trakcie konferencji coś wam umknęło, do którejś z prelekcji chcielibyście wrócić – zapraszamy na naszą platformę: https://semkrk.myvod.io/
Z semKRK#16 wracamy dla Was już 16 marca 2021! O tym, czy spotkamy się w Krakowie osobiście, czy znów zagościmy na Waszych monitorach – poinformujemy w swoim czasie 😉
A Was zostawiamy z zajawką następnej edycji: