Wyszukiwarka Bing to narzędzie stworzone przez firmę Microsoft. Podobnie jak Google, Bing oferuję możliwość założenia wizytówki firmowej. Nie ma znaczenia czy jesteśmy dużą firmą, czy pojedynczym freelancerem – bez względu na wielkość i formę działalności, możemy założyć wizytówkę w Bing i zwiększyć ilość potencjalnych klientów, docierając do tych, którzy jeszcze nie słyszeli o firmie. Bing na rynku wyszukiwarek w Polsce nie cieszy się jeszcze tak dużą popularnością, jak Google, jednak warto dowiedzieć się jakie możliwości daje Bing Maps i jak wykorzystać narzędzie do budowania pozycji firmy w wyszukiwarce.
Spis treści:
- Co to jest Bing Places For Business?
- Jak utworzyć swoje konto w Bing Places For Business?
- Jak dodać swoją firmę do Microsoft Bing?
- Korzyści z posiadania wizytówki w Bing
- Google Moja Firma, a wizytówka w Microsoft Bing
- Podsumowanie
Co to jest Bing Places For Business?
Miejscem umożliwiającym założenie wizytówki w Bing jest “Bing Places for Business”, które działa na podobnych zasadach, co profil firmy w Google „Google Moja Firma”, ponieważ bez większych trudności i w krótkim czasie możemy stworzyć własną wizytówkę, bez posiadania specjalistycznej wiedzy. Bing Places for Business jest narzędziem bezpłatnym, dostępnym dla każdego. Można z niego korzystać zarówno w wersji desktopowej, jak i mobilnej na telefonie czy tablecie, w dowolnym miejscu i czasie. Narzędzie umożliwia firmom promowanie ich produktów lub usług w prosty, szybki i tani sposób za pomocą map.
W wizytówce Bing możemy dodać lub zmienić informacje zarówno z poziomu administracyjnego, jak i wyszukiwarki bez konieczności wchodzenia w profil firmy. Umieszczenie wizytówki firmy w wynikach wyszukiwania umożliwia podzielenie się twoją ofertą lub usługą, a dokładniej profilem działalności, z użytkownikami, którzy wpisali frazy związane z działalnością twojej firmy, a wcześniej jej nie znali. Poprzez pozytywne opinie widoczne w wizytówce, możesz budować profesjonalny, pozytywny wizerunek swojego biznesu i zdobyć nowych klientów. Dodatkowo, przy stosowaniu odpowiednich słów kluczowych w wizytówce, możesz zwiększyć swoją widoczność w lokalnych wynikach wyszukiwania.
W promowaniu biznesu ważne jest, aby informacje o twojej firmie powinny być widoczne w wielu kanałach, podkreślając, że firma świadczy usługi na najwyższym poziomie, a także by regularnie dbać o aktualność informacji. Monitorowanie pozycji w wynikach wyszukiwania, dbałość o aktualności w wizytówce i odpowiednie zarządzanie stroną www, może znacząco wpłynąć na twoją pozycję. Jeżeli chcesz założyć wizytówkę, skorzystaj z poniższych wytycznych, umieszczonych w kolejnej części artykułu.
Jak utworzyć swoje konto w Bing Places For Business?
W pierwszym etapie zakładania wizytówki Bing musimy zdecydować, czy chcemy przenieść nasze dane z istniejącej już wizytówki w Google, czy założyć całkowicie nową od podstaw. W tym artykule skupimy uwagę na zakładaniu wizytówki w Bing od podstaw, dlatego zaczniemy od sekcji “Zgłoś lub dodaj swoją firmę ręcznie”.
Na tym etapie wymagane jest zalogowanie lub założenie konta w Microsoft, aby móc przejść do następnych kroków. Możesz także wykorzystać istniejące już konto Google. Zalecamy jednak stworzenie zupełnie nowego konta e-mail oraz podłączenie do weryfikacji już istniejącego, z którego korzystamy na co dzień. Będzie to chroniło twoją wizytówkę w przypadku próby włamań lub dostania się na konto wizytówki. Najlepiej, aby każde z nich było kontem firmowym, a nie prywatnym. Pozwoli to zwiększyć bezpieczeństwo i uniknąć ewentualnych problemów z dostępem.

Jak dodać swoją firmę do Microsoft Bing?
Jeżeli wybraliśmy opcję „Zgłoś lub dodaj swoją firmę ręcznie”, w kolejnym kroku należy określić, jak wielu pracowników posiada nasza firma lub czy jesteśmy działalnością wyłącznie online. Następnie wybieramy region działalności lub dodajemy nazwę naszej firmy, aby system Bing mógł sprawdzić czy już ją ma w swojej bazie. Nazwa, jaką umieścimy w tej sekcji, będzie widoczna w Bing. Musi być ona dokładnie taka sama jak nazwa naszej firmy. W innym przypadku, użytkownicy będą mogli zgłosić naszą wizytówkę jako nieprawdziwą.

Po określeniu lokalizacji, przechodzimy do panelu podstawowych informacji. W tej części musimy dodać pełną nazwę firmy (jeżeli nie została ona zaciągnięta z sekcji wcześniejszej), lokalizację (tym razem z uwzględnieniem pełnego adresu obejmującego nazwę ulicy, numer budynku i lokalu) oraz stronę internetową. Adres musi dokładnie określać ulice, numer budynku, lokalu oraz kod pocztowy. Po prawej stronie widoczna będzie mapa, która ułatwi zweryfikowanie, czy punkt na mapach Bing został dobrze określony. Jeżeli lokalizacja zostanie błędnie wybrana, możesz ręcznie ustawić pinezkę na mapie.
W następnej sekcji będziesz mógł wstawić opis twojej firmy. Jest to miejsce bardzo ważne do uzupełnienia ze względu na to, że zawarte w nim słowa kluczowe mają znaczenie pod kątem SEO.

W sekcji “dodatkowe dane biznesowe”, możesz wybrać, czy klienci mogą odwiedzać twoją firmę stacjonarnie, czy jedynie online przez stronę internetową. Dodatkowo, w przypadku gdy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą (JDG), możesz określić się w profilu firmy jako “Profesjonalista”.

Kontakt w każdym biznesie to podstawa, dlatego nie może go zabraknąć również w wizytówce. W kolejnej sekcji możesz uzupełnić adres e-mail oraz social media takie jak Facebook, Twitter, Yelp, TripAdvisor. Dzięki dodaniu social mediów do wizytówki, użytkownicy od razu mogą przejść na media z poziomu wyszukiwarki.

Na kolejnym etapie mamy możliwość dodania zdjęć. Ważne jest, aby już w trakcie tworzenia wizytówki dodać zdjęcia powiązane z działalnością firmy, w tym takie jak budynek, w którym się znajduje, najważniejsze, reprezentacyjne pomieszczenia, zdjęcia z organizowanych wydarzeń czy logotyp firmy. W przypadku, gdy pominiemy ten punkt, Google automatycznie będzie zaciągał zdjęcia dodane w opiniach do wizytówki. Zdjęcia te nie zawsze będą dobrej jakości, estetyczne i nawiązujące do firmy, dlatego należy zrobić to na etapie zakładania wizytówki.
Na etapie umieszczania zdjęć musisz określić co się na nich znajduje – wnętrze, otoczenie, logo lub wybrać opcję “Inne”. Sugestie wyświetlane są na rozwijanym pasku. Zdjęcia należy dodawać pojedynczo, aby każde mogło się załadować. W przypadku przesyłania większej liczby zdjęć , system może ich nie załadować, co skutkuje koniecznością odświeżenia strony i rozpoczęciem procesu tworzenia wizytówki od nowa.

W ostatnim kroku poinformuj użytkowników, w jakich godzinach otwarta jest twoja firma. W ten sposób jasno wskażesz, w jakich godzinach mogą się skontaktować telefonicznie czy odwiedzić punkt stacjonarny.

Po wypełnieniu wszystkich sekcji, otrzymasz informację o konieczności weryfikacji twojej wizytówki. W naszym przypadku zespół Bing wysłał list z PINem do weryfikacji. Czas oczekiwania na list wyniósł ok. 2 tygodni.

Po dostarczeniu i wpisaniu nr. PIN, wizytówka została dodana do wyszukiwarki BING. W celu jej wyszukania, należy wpisać nazwę firmy w wyszukiwarkę.

Korzyści z posiadania wizytówki w Bing
Posiadanie wizytówki w Bing niesie ze sobą wiele korzyści takich jak:
- dane o Twojej firmie – wizytówka ułatwi klientom znalezienie twojej firmy w Bing. Ważne jest, aby określić dokładnie kategorię i temat swojej firmy, aby w przypadku wpisywania ręcznego w wyszukiwarkę interesującej klienta frazy, twoja wizytówka była widoczna;
- szybkie znalezienie lokalizacji – jeżeli twoja firma obsługuje klientów stacjonarnie, mapy Bing dadzą możliwość szybszego wyszukania lokalizacji twojej firmy;
- lepsza widoczność w wynikach wyszukiwania Bing – założenie wizytówki ma wpływ na widoczność w wynikach wyszukiwania (pozycjonowanie). Na etapie tworzenia wizytówki, możesz określić w czym specjalizuje się twoja firma oraz dokładnie to opisać za pomocą słów kluczowych. Dzięki temu użytkownicy zainteresowani usługami oferowanymi przez twoją firmę będą mieli wgląd na twoją działalność bez konieczności wchodzenia na stronę internetową czy social media;
- zwiększenie zaufania – w przypadku, gdy klient będzie miał obawy co do autentyczności twojej firmy, wizytówka Bing pomoże w jej weryfikacji, ponieważ każda nowa zarejestrowana firma musi potwierdzić swoją autentyczność zanim zostanie umieszczona w danej wizytówce;
- opinie klientów -użytkownicy korzystający z Bing, przed zakupem twoich towarów lub usług z pewnością będą chcieli poznać opinie innych. Pomogą im w tym te widoczne w wizytówce, dostępne dla każdego. Mogą być kartą przetargową w przypadku, gdy klient będzie zastanawiał się nad wyborem konkurencji. Opinie mogą wpłynąć na reputację Twojego biznesu i pomóc przyciągnąć nowych klientów;
- intuicyjny interfejs platformy – założenie wizytówki jest bardzo proste, a każdy kolejny panel, jest dokładnie opisany. Możemy zarządzać informacjami i aktualizować wizytówkę, będąc totalnie zieloni w Bing.
Google Moja Firma, a wizytówka w Microsoft Bing
Tak jak wspomniałam na wstępie, wizytówkę Google można w szybki sposób połączyć z Microsoft Bing w panelu „Importuj z Google Moja Firma teraz”. Co więcej, wizytówki są bardzo do siebie podobne pod względem organizacji i rozmieszczenia informacji. Dlaczego więc wizytówki Bing nie są tak popularne?
Odpowiedzią na to pytanie są użytkownicy. Wiele firm tworzy wizytówki tylko w Google Maps, ponieważ większa ilość użytkowników korzysta właśnie z tej wyszukiwarki. Bing jest drugą co do ilości zapytań wyszukiwarką, dlatego warto jej się przyjrzeć bliżej.
Kolejną różnicą są recenzje i opinie. W przypadku Google użytkownicy mogą wpisać opinie bezpośrednio poprzez zastrzeżoną sobie platformę. Bing natomiast pobiera opinie wyłącznie z innych witryn. Bardzo często do pobierania danych wykorzystywany jest TripAdvisor ze względu na swoją popularność, jako serwis do wystawiania opinii.

Do różnic zaliczamy także konkurencję wyświetlaną w wynikach wyszukiwania w mapach. Ze względu na większą popularność sprawdzanie konkurencji w Google jest bardziej rozbudowane ze względu na większą ilość wizytówek. W Bing mamy ich ograniczoną ilość daje możliwość na wyróżnienie się i jest to większa szansa na zobaczenie wizytówki naszej firmy w wyszukiwarce.
Zarówno w Google Moja Firma jak i w Panelu Bing interfejs do zakładania wizytówki i jej aktualizowania jest bardzo intuicyjna. Dzięki łatwości w poruszaniu się każdy właściciel firmy będzie mógł założyć wizytówkę w kilka minut. Dodatkowo obie platformy są darmowe, co zdecydowanie zachęca do założenia profilu firmy.
Połącz wizytówkę z Bing Webmaster Tools
Mapy Bing oferują połączenie do narzędzi analitycznych, takich jak Bing Webmaster Tools, które pozwala na optymalizację wizytówki czy całej strony. Są szczególnie ważne dla SEO, ze względu na możliwość wygenerowania danych dotyczących statystyk ruchu, czy wyszukiwań słów kluczowych. W celu założenia konta w Bing Webmaster Tools należy wybrać sekcję widoczną poniżej znajdującą się na pierwszej stronie Bing Places for Bussines i wybrać „Rozpocznij”.

Po około tygodniu od zaczęcia pobierania danych powyższy widok zostanie zaktualizowany o nową sekcję:

W tej sekcji znajdą się informacje dotyczące integracji użytkowników z wizytówką twojej firmy, ale także firm konkurencyjnych, w tym szczegółowe dane o liczbie użytkowników, którzy odwiedzili Twoją wizytówkę.

Z tego panelu można także podłączyć wizytówkę do Bing Webmaster Tools:

Podłączenie wizytówki Bing pod narzędzie Bing Webmaster Tools jest darmowe. W celu podłączenia narzędzia należy:
- założyć konto w Bing Webmaster Tools,
- zaimportować dane z Google Search Console,
- zweryfikować witrynę,
- poczekać 48h na zaciągnięcie danych.
Szereg danych, takich jak informacja, w jaki sposób użytkownik trafił do mojej wizytówki lub jakiego słowa kluczowego użył w wyszukiwarce, jest niezwykle cenne przy tworzeniu odpowiednich opisów w wizytówce oraz na stronie internetowej. Dodawanie informacji do naszej wizytówki, nie może być przypadkowe i obojętne. Informacje o firmie, mogą znacząco wpłynąć na widoczność w wyszukiwarce Bing Twojej wizytówki i przyciągnąć nowych użytkowników. Wyszukiwarka Bing wyszukuje dosłownie, przez zapytania, dlatego opis firmy i informacje wyświetlane w wynikach wyszukiwania powinny być nakierowaniem na twoją działalność, konkretnie, prosto, bez nadmiaru ozdobników.
Dodatkowo narzędzie umożliwia generowanie raportów danych z wydajności wyszukiwania oraz backlinków oraz tworzonych sitemap. Co więcej, w Bing Webmaster Tools otrzymujemy dane dotyczące braku meta tagów, atrybutów alt grafik, podwójnych nagłówkach H1 oraz wszelkie informacje na temat indeksowania.


W celu dokładnego zapoznania z narzędziem Bing Webmaster Tools zachęcam do odwiedzenia witryny: https://www.bing.com/webmasters/
Podsumowanie
Podsumowując, warto założyć wizytówkę Bing. Pomimo, że wyszukiwarka nie jest najpopularniejszą w Polsce, udostępnia darmowe narzędzie do prezentacji firmy, z którego warto korzystać. Dzięki wizytówce możemy wskazać informacje o swojej firmie których potencjalny klient szuka, np. dane adresowe, kontaktowe, linki do naszych social mediów oraz opis działalności. Założenie wizytówki w Bing daje możliwość zwiększenia widoczności online zarówno dla ogólnych jak i lokalnych wyszukiwań. Dodatkowo opinie umieszczone w wizytówce są darmową promocją twojej firmy i mogą zachęcić nowych użytkowników do skorzystania z twojej oferty lub usług.
FAQ





Eksperci od pozycjonowania stron
Wybierz sprawdzony zespół!
Wpis został zaktualizowany – pierwotnie pojawił się na naszym blogu w listopadzie 2023 roku.