Panel dyskusyjny na semWAW#3 wypełniła wiedza i spojrzenia na temat cross-border przez trójkę prelegentów działających na co dzień w różnych obszarach związanych z marketingiem, obsługą klienta i logistyką. Rozmowy były niezwykle inspirujące – a nie zabrakło też pytań od niezawodnej publiczności. Na pierwszy ogień idzie rozmowa z Krzyśkiem Modrzewskim, który podpowiada szczególnie w tematach analitycznych.
Jakie narzędzia/technologie uznajesz za kluczowe? Jakiś rynek się wyróżnia?
- Krzysiek Modrzewski
Z punktu widzenia analityki internetowej kluczowe jest stworzenie w firmie działającej na wielu rynkach dopasowanego raportowania. W tym celu trzeba zadbać o poprawną implementację i konfigurację Google Analytics 4 (uwaga: większość sklepów i stron ma znaczące błędy w tych obszarach). Oprócz tego warto w firmie wdrożyć narzędzie do wizualizacji danych Looker Studio – to darmowe rozwiązanie od Google, które pozwala tworzyć raporty dopasowane do naszych potrzeb. A jeżeli masz e-commerce działający na wielu rynkach, musisz zarządzać wieloma kontami Google Ads, Google Analytics, Facebooka itd. to polecam narzędzie WitCloud od Witbee do szybkiego stawiania hurtowni danych (DataWarehouse) na Google Cloud.
Co sądzisz o wdrożeniu chatbotów na rynkach zagranicznych?
- Krzysiek Modrzewski
Uważam to za dobre rozwiązanie, jeżeli korzystamy z najnowszych chatów opartych na AI, zasilonych odpowiednią ilością informacji o naszej firmie i ofercie. Dzięki temu każdy w swoim języku może otrzymać jakieś wsparcie na naszej stronie.
TOP3 najczęstsze błędy na początku działalności cross-border według Ciebie?
- Krzysiek Modrzewski
Wskażę dwa, ale ważne i związane z analityką.
Po pierwsze firmy nie mają dobrze zaimplementowanej i skonfigurowanej analityki. Wielu danych brakuje, inne są niepoprawne. Należy zadbać o porządny audyt tracking, zanim będziemy chcieli zabrać się za ekspansję na rynki zagraniczne.
Drugi to brak skutecznego raportowania – jeżeli firma działa na wielu rynkach i korzysta z wielu narzędzi, to musi zadbać o to, aby można było łatwo i przede wszystkim szybko zobaczyć, jaka jest skuteczność kampanii i wydatków marketingowych. Dzięki temu można podejmować działania optymalizacyjne i odpowiednio reagować. A do tego potrzebna jest hurtowania danych w chmurze.
Kogo potrzebuję do zespołu, jeżeli chodzi o analizowanie i zarządzanie danymi?
- Krzysiek Modrzewski
Przede wszystkim potrzebna jest osoba, która będzie dbała o dane i raporty – nazwijmy go analitykiem. Nie musi to być od razu Data Scientist czy Data Engineer – chodzi o osobę, która przy pomocy różnych narzędzi będzie dbała o to, aby poszczególne działy miały raporty i potrafiły z nich korzystać.
Jakie rozwiązanie do integracji danych z GA4 z 6+ rynków w ramach jednego dashboardu polecasz?
- Krzysiek Modrzewski
Ja mogę polecić polskie narzędzie WitCloud od Witbee, które bez zaangażowania IT pozwala stworzyć hurtownię danych na Google Cloud i połączyć potrzebne dane z wielu narzędzi w jednym, czytelnym raporcie.
Krzysiek już po raz drugi zagościł na naszym panelu dyskusyjnym, za co bardzo mu dziękujemy! Rozmowy z nim to zawsze przyjemność. A już niedługo na blogu kolejne rozmowy z panelistami!