Jak wygląda struktura konta Google Ads?

Krystian Kubrak
Krystian Kubrak
Archiwum 04.2024
 
Jak wygląda struktura konta Google Ads?

Jak wygląda struktura
konta Google Ads?

W dzisiejszych czasach prowadzenie kampanii reklamowych w Google Ads stanowi kluczowy element strategii marketingowej wielu firm. Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał reklamowy Google, konieczne jest zrozumienie, jak jest zbudowane konto Google Ads i jak efektywnie zarządzać jego strukturą. W tym artykule przyjrzymy się strukturze konta reklamowego i wyjaśnimy, jakie możliwości daje każdy z jego poziomów.

Hierarchiczna struktura konta reklamowego Google Ads

Podstawą efektywnego zarządzania kampaniami w Google Ads jest zrozumienie hierarchicznej struktury konta. Pozwala to na skuteczne segmentowanie, targetowanie i optymalizację działań reklamowych. Jak więc wygląda struktura konta w Google Ads? W ogólnym ujęciu jest ona dość prosta. Składa się z trzech głównych poziomów: konta, kampanii reklamowych oraz grup reklam. Każdy poziom tej struktury oferuje spore możliwości dowolnych ustawień. Często także tych unikalnych dla danego poziomu, o czym również warto pamiętać.

Struktura konta reklamowego Google Ads
Źródło: Google (https://support.google.com/google-ads/answer/1704396?hl=pl)

O ile fizycznie struktura konta Google Ads nie ma w sobie nic skomplikowanego, o tyle przygotowanie strategii działań reklamowych, dobór odpowiednich kampanii, wraz z ich strukturą i ustawieniami, to już zdecydowanie twardszy orzech do zgryzienia. Dodatkowo zależny od postawionych celów i zasobów. Tym samym, by rozwiać wszelkie wątpliwości, należy zaznaczyć, że nie ma jednego, złotego sposobu na zorganizowanie i rozplanowanie działań w systemie reklamowym Google Ads.

Co można ustawić w strukturze konta Google Ads?

Zaczynając przygodę z Google Ads, w pierwszej kolejności należy skupić się na konfiguracji konta reklamowego. Jest to niezbędne do dalszych działań. W przypadku rozpoczęcia pracy na istniejącym już koncie warto zacząć działania od przeprowadzenia audytu konta reklamowego Google Ads. Pozwoli to nam upewnić się, czy wszystkie ustawienia, szczególnie te kluczowe, są zgodne z dobrymi praktykami. W przeciwnym razie uporządkowanie Twojego konta Google Ads i ustawień powinno być kolejnym krokiem, o którym należy zadbać na samym starcie współpracy.

Poniżej znajdziesz niezbędne informacje dotyczące ustawień w strukturze konta Google Ads dla każdego z trzech poziomów.

Stopień pierwszy: konto

Ustawienia na tym poziomie stanowią podstawę dla wszystkich działań reklamowych oraz całokształtu organizacji konta. To tutaj możemy ustawić podstawowe informacje, takie jak: dane kontaktowe i rozliczeniowe wraz z metodą płatności, preferencje i powiadomienia, strefę czasową, język oraz walutę. Poziom ten można określić jako główne centrum dowodzenia. To dlatego, że pozwala na zarządzanie dostępem użytkowników oraz ich uprawnieniami, a także połączenie innych usług takich jak: Google Analytics, Google Merchant Center czy YouTube. Te możliwości pozwalają na zaawansowaną analizę wyników i lepszą optymalizację kampanii w sieci.

Oczywiście znajdziemy tutaj również wiele innych ustawień konfiguracyjnych dotyczących konta, zasobów wspólnych, pomiaru skuteczności związanego z konwersjami i atrybucją, czy działań zbiorczych obejmujących dodawanie reguł bądź skryptów.

Stopień drugi: kampanie reklamowe

Każda kampania w Google Ads powinna skupiać się wokół konkretnego celu marketingowego. Przykładem może być zwiększenie ruchu w witrynie lub świadomości marki, generowanie leadów bądź sprzedaż. Na tym poziomie ustala się główne ustawienia kampanii, takie jak: budżet, cel i typ kampanii (np. w sieci wyszukiwania, sieci reklamowej, kampanie typu: wideo, produktowe, performance max, generujące pobyt itd.) oraz opcje związane z lokalizacją, językiem czy datą rozpoczęcia i zakończenia danej kampanii. To również tutaj decydujemy o strategii ustalania stawek na podstawie swoich celów reklamowych i osiąganych wyników.

Jak widać, poziom ten odpowiada za określenie całokształtu ustawień w ramach danej kampanii, jakie znajdują się na koncie reklamowym. Finalnie odpowiada również za określenie całej struktury kampanii. Daje nam też możliwość poczucia kontroli, w tym zarządzania celami i budżetami kampanii, ich zasięgiem, stanem, czy strategiami ustalania stawek wraz z ich optymalizacją.

Co ważne, niektóre ustawienia, takie jak: typ kampanii, wysokość budżetu czy strategia stawek, mogą być zmieniane jedynie na poziomie kampanii. To zdecydowanie podkreśla pewną wyjątkowość poziomu kampanii w strukturze konta Google Ads.

Sekcja blog CTA Sekcja blog CTA

Potrzebujesz wsparcia w Google Ads?

Pracuj z najlepszymi!

Stopień trzeci: grupy reklam

Poziom grupy reklam, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na grupowanie zasobów kampanii, które zwykle związane są z konkretnym celem reklamowym oraz intencją użytkownika. W efekcie możemy stworzyć kampanię promującą okna, a każda grupa reklam może odpowiadać innej kategorii okien, np. okna plastikowe, okna aluminium, okna drewniane czy przeciwpożarowe. Dzięki temu możemy dokładniej spersonalizować nasze reklamy, tak aby jak najlepiej odpowiadały intencji potencjalnego klienta oraz kierowały go na właściwą stronę docelową. Podobnej personalizacji możemy dokonać w doborze odpowiedniej grupy odbiorców dla danej grupy reklam.

Tym samym zachowujemy spójność na całej ścieżce od momentu wyszukania danej frazy po słowach kluczowych w wyszukiwarce Google, po wyświetlenie trafnej i przydatnej reklamy, a finalnie przekierowanie odbiorcy w miejsce, gdzie zrealizuje swoją potrzebę. Połączenie tych elementów, w tym dobrej jakości reklam, pozytywnie wpływa na ranking reklamy. To z kolei przekłada się na możliwość udziału reklamy w aukcji, obniżenie kosztu CPC i zwiększenie skuteczności kampanii.

Podsumowanie

Dobra organizacja i przemyślane zarządzanie ustawieniami oraz strukturą konta Google Ads ma kluczowe znaczenie dla efektywności Twoich działań reklamowych. Przez dokładne zrozumienie i wykorzystanie możliwości konfiguracyjnych na każdym z trzech poziomów, możesz znacznie poprawić trafność i skuteczność swoich kampanii, a zarazem optymalizować koszty. Pamiętaj, że uporządkowana struktura konta to nie tylko podział na poziomy. To przede wszystkim sposób na organizację i skalowanie działań reklamowych, dostosowywanie ich do celów biznesowych oraz precyzyjne targetowanie i segmentowanie użytkowników, które powinno być dopasowane do danego biznesu.

Krystian Kubrak
SEM Specialist. Certyfikowany Specjalista Google Ads i Google Analytics. Od zawsze związany z digital marketingiem. Zaczynał w obszarze marketing automation, teraz robi reklamy w internetach. Lista interesujących go zagadnień ciągle się poszerza (ostatnio o neuromarketing, psychologię w e-commerce i UX). Prywatnie miłośnik koktajli, na których prowadzi testy A/B i stale optymalizuje je pod kątem smaku.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (1 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry