Google Analytics to świetne narzędzie do oceny jakości pozyskiwanych przez nas użytkowników. Dzięki konfiguracji zdarzeń i celów bez większych problemów zobaczymy, które źródła ruchu dają nam potencjalnych klientów, a które są tylko dodatkowym kosztem w naszym budżecie.
Dlaczego dodawać dodatkowe tagi UTM?
Analytics bez problemu radzi sobie z rozpoznawaniem i identyfikacją kampanii Adwords – do kampanii Adwords nie potrzebujemy dodawać żadnych dodatkowych tagów, gdyż jest to dodawane automatycznie.
Żeby poprawnie mierzyć skuteczność z innych systemów reklamowych i poszczególnych reklam, które w nich zamieszczamy – przykładowo z banerów graficznych zamieszczanych na portalach, z kreacji poszczególnych newsletterów, kampanii e-mailingowych, czy z różnych postów zamieszczanych w Social Mediach – warto dodać dodatkowe informacje, tak aby Analytics mógł prawidłowo przypisać użytkownika do danego źródła, medium, kreacji czy kampanii reklamowej
Jak w 1 minutę otagować dowolny adres URL ?
Aby to zrobić można wykorzystać bezpłatne narzędzie do tagowania adresów URL (czyli innymi słowy do dodawania dodatkowych informacji dla Analytics skąd przyszedł użytkownik ).
Generator dostępny jest pod linkiem: https://support.google.com/analytics/answer/1033867?hl=pl
Jak działa Generator UTM?
Najłatwiej pokazać działanie generatora na prostym przykładzie. Załóżmy, że chcemy reklamować nasze reklamy dotyczące Audytów Adwords w 3 miejscach w Internecie.
a) Portalu Gazeta.pl
b) W naszym comiesięcznym newsletterze
c) Na naszej stronie firmowej na FB
Adres docelowy, na który chcemy przekierować użytkownika to (https://roiexperts.pl/audyty-adwords/)
Tak jak powiedzieliśmy, generator dodaje dodatkowy kontekst – innymi słowy mówi Analyticsowi – ten użytkownik przyszedł z portalu gazeta.pl (odpowiada za to parametr utm_source), przyszedł po kliknięciu w baner (utm_medium) z kreacji nr 1 (utm_content) i dotyczył AudytówAdwords (utm_campaign)
Po wpisaniu tych dodatkowych informacji w generator nasz link będzie miał postać:
https://roiexperts.pl/audyty-adwords/?utm_source=gazeta.pl&utm_medium=baner&utm_content=kreacja-nr1&utm_campaign=AudytyAdwords
Tak przygotowany link należy przesłać webmasterowi z portalu, na którym zamieszczamy naszą reklamę, tak aby użytkownik, który klika w reklamę, zamiast do strony https://roiexperts.pl/audyty-adwords/ przeszedł do https://roiexperts.pl/audyty-adwords/?utm_source=gazeta.pl&utm_medium=baner&utm_content=kreacja-nr1&utm_campaign=AudytyAdwords .
Dla użytkownika nic się nie zmienia – dostaje dokładnie ten sam content, za to analytics dostaje dodatkowe dane, które dla nas będą niezwykle istotne.
Dokładnie to samo robimy w wypadku kampanii e-mailingowych w przypadku newslettera mogłoby wyglądać to następująco:
utm_source = Newsletter
utm_medium = e-mail
utm_content = link-1 (tutaj jeżeli np mielibyśmy 3 linki w newsletterze moglibyśmy sprwadzić ich skuteczność)
utm_campaign=AudytyAdwords
Podobnie możemy otagować poszczególne posty na Facebooku i każdy link który umieszczamy w sieci.
Ważne: Warto ustalić sobie schemat tagowania i warto też pamiętać, że Analytics bierze pod uwagę wielkość liter w zmiennych utm_ – czyli “Email” i “email” to dla niego dwie inne sprawy.
Efekty – co nam to tak naprawdę daje?
Efekty możemy sprawdzić przechodząc w analytics na Pozyskanie -> Cały Ruch -> Źródło/Medium.
Dodając wymiar dodatkowy
Możemy na przykład zobaczyć, która kreacja czy która kampania mailingowa odpowiadała za największą liczbę konwersji /sprzedaży. Wystarczy że dodamy wymiar dodatkowy: kampania lub treść i możemy spojrzeć na nasze dane z zupełnie innej perspektywy.
W analogiczny sposób możemy sprawdzić liczbę wejść z poszczególnych banerów graficznych publikowanych w różnych portalach (przykładowo reklama kontekstowa prowadzona dla jednego z klientów w netsprint)
W wypadku, w którym nie dodalibyśmy parametrów utm zobaczymy tylko ogólną statystykę – wszystko w jednym worku z adnotacją, że dany parametr jest nie ustawiony (not-set) .
Podsumowując, zachęcamy do poprawnego tagowania kampanii zewnętrznych, ponieważ pozwala to wyciągnąć dużo więcej z kampanii reklamowych prowadzonych w internecie i zwiększać ROI naszych kampanii.